Start    Mapa strony    Kontakt  
     ABC Ogrzewania       Kalkulatory On-Line       Poradniki TV       Dlaczego Viessmann?      
Facebook Zobacz nasz profil na Pinterest Zobacz nasz kanał Youtube
Strona startowa  >> ABC ogrzewania  >>  Grzejniki  >>  Jakie grzejniki wybrać ?
ABC ogrzewania
Konfigurator systemu grzewczego
E-booki
Kotły grzewcze
Kondensacyjne kotły gazowe
Kotły olejowe
Kotły na drewno
Kolektory słoneczne
Fotowoltaika
Pompy ciepła
Wentylacja mechaniczna
Grzejniki
Ogrzewanie podłogowe
Jakie grzejniki wybrać ?


Grzejniki płytowe

Grzejnik ma zapewnić komfortowe ciepło w ogrzewanym pomieszczeniu. Jest również elementem dekoracyjnym, który mówi wiele o nas samych. Grzejnik powinien harmonizować ze stylem pomieszczenia, niewłaściwy będzie rzucał się w oczy i może popsuć pierwsze wrażenie.

 

Grzejnik o odpowiednich rozmiarach dopasowanych do miejsca montażu, o wysokiej jakości wykonania i odpowiednim kolorze może idealnie współgrać ze stylem pomieszczenia, a nawet nadać mi indywidualny i wyjątkowy charakter.Grzejniki różnią się konstrukcją, sposobem pracy, wydajnością cieplną i jakością wykonania. Ale, przede wszystkim różnią się sposobem przekazywania ciepła (oddawania ciepła) do ogrzewanego pomieszczenia, które odbywa się przez konwekcję i promieniowanie.

Konwekcja – powietrze przepływające przez grzejnik jest w nim ogrzewane, następnie ciepłe powietrze rozchodzi się po pomieszczeniu oddając ciepło, czyli grzejnik przekazuje ciepło przez ruch powietrza w pomieszczeniu.

Sposób oddawania ciepła przez grzejnik

Promieniowanie – ciepło przekazywane jest przez promieniowanie powierzchni grzejnika (przez promieniowanie Słońce ogrzewa Ziemię).


 

Grzejniki członowe (żeliwne i stalowe), zbudowane są z pojedynczych członów połączonych ze sobą. Przekazują ciepło w 85 do 90% przez konwekcję, a tylko do 15% procent przez promieniowanie.

 

Grzejniki konwektorowe (tzw. konwektory), składają się z rur miedzianych z nasuniętymi blachami aluminiowymi, całość umieszczona jest w obudowie. Blachy aluminiowe zwiększają powierzchnię wymiany ciepła. Powietrze przepływające przez grzejnik omywa rury i blachy aluminiowe ogrzewając się od nich. Przekazywanie ciepła w tych grzejnikach odbywa się praktycznie wyłącznie przez konwekcję.

 

Grzejniki aluminiowe, wykonane są jako odlewy aluminiowe, w których znajdują się kanały powietrzne. Oddają ciepło głównie przez konwekcję, jedynie od 4 do 8% przez promieniowanie.

 

Grzejniki płytowe, wykonane są z płaskich lub perforowanych pionowo płyt stalowych. Wewnątrz grzejnika znajdują się blachy aluminiowe (konwekcyjne), które zwiększają powierzchnię wymiany ciepła. Grzejnik może składać się z jednej-, dwóch- lub trzech płyt stalowych, oraz z jednym-, dwoma-, lub trzema rzędami blach konwektorów aluminiowych.  

Grzejniki płytowe charakteryzują się dużą powierzchnią dzięki czemu znaczną część ciepła przekazują do pomieszczenia przez promieniowanie – do ok. 35%, pozostałe ciepło oddają przez konwekcję.Jaki powinien być grzejnik ?
  • odpowiedni dla danego rodzaju źródła ciepła i temperatury wody grzewczej
  • dopasowany optycznie do pomieszczenia i miejsca montażu
  • grzejnik powinien mieć stabilną konstrukcję
  • bez ostrych krawędzi, aby wyeliminować możliwość skaleczenia np. przez dzieci
  • łatwy do czyszczenia, co jest szczególnie istotne dla alergików
  • możliwość regulacji wydajności cieplnej (głowica termostatyczna)
  • łatwy montaż
  • trwała powłoka lakiernicza, odporna na uszkodzenia


Szukając oszczędności na kosztach ogrzewania coraz częściej wybieramy nowoczesne i oszczędne źródła ciepła: kotły kondensacyjne, pompy ciepła, kolektory słoneczne. Ich wspólną cechą jest to, że pracują najefektywniej (najoszczędniej) przy stosunkowo niskich temperaturach wody grzewczej.

 

W nowoczesnych instalacjach najczęściej stosowane są grzejniki płytowe. Mogą one efektywnie pracować z niskimi temperaturami wody grzewczej, ponieważ znaczną część ciepła przekazują do pomieszczenia właśnie przez promieniowanie. Wraz ze zmniejszaniem temperatury wody grzewczej wydajność cieplna grzejników typowo konwekcyjnych znacznie spada.

Grzejniki płytowe różnią się mocą grzewczą, która zależy od wielkości grzejnika, liczby płyt i blach konwektorów. Zobaczmy na przykładzie grzejników VK firmy Viessmann, jakie są typy grzejników płytowych.

Grzejniki płytowe Uniwersalne

Typ 11
Grzejnik Uniwersalny typ 11
Jedna płyta grzejnika, jeden rząd blach konwektora.
Wysokość: 600 mm
Długość: od 400 do 2000 mm
Głębokość 72 mm
Moc cieplna przykładowego grzejnika o wysokości 600 mm i długości 800 mm, przy temperaturze wody grzewczej 70/55°C : 638 W
Typ 20
Grzejnik Uniwersalny typ 20
Dwie płyty grzejnika.
Wysokość: 500, 600 i 900 mm
Długość: od 400 do 2000 mm
Głębokość 75 mm
Moc cieplna przykładowego grzejnika o wysokości 600 mm i długości 800 mm, przy temperaturze wody grzewczej 70/55°C : 660 W
Typ 21

Grzejnik Uniwersalny typ 21
Dwie płyty grzejnika, jeden rząd blach konwektora.
Wysokość: 500, 600 i 900 mm
Długość: od 400 do 2000 mm
Głębokość 75 mm
Moc cieplna przykładowego grzejnika o wysokości 600 mm i długości 800 mm, przy temperaturze wody grzewczej 70/55°C : 869 W
Typ 22

Grzejnik Uniwersalny typ 22
Dwie płyty grzejnika, dwa rzędy blach konwektora.
Wysokość: 500, 600 i 900 mm
Długość: od 400 do 3000 mm
Głębokość 105 mm
Moc cieplna przykładowego grzejnika o wysokości 600 mm i długości 800 mm, przy temperaturze wody grzewczej 70/55°C : 1110 W
Typ 33

Grzejnik Uniwersalny typ 33
Trzy płyty grzejnika, trzy rzędy blach konwektora.
Wysokość: 500, 600 i 900 mm
Długość: od 400 do 3000 mm
Głębokość 160 mm
Moc cieplna przykładowego grzejnika o wysokości 600 mm i długości 800 mm, przy temperaturze wody grzewczej 70/55°C : 1526 W


Grzejniki płytowe produkowane są o różnych wysokościach i długościach, łatwo dopasować grzejnik o odpowiednich wymiarach do miejsca montażu np. do wnęki pod oknem tak aby stanowił estetyczne połączenie. W domach jednorodzinnych raczej nie stosuje się grzejników trzypłytowych (typ 33) ze względu na ich dużą głębokość (160 mm), Czasem lepiej zamiast jednego „grubego” grzejnika zastosować dwa mniejsze.

Nie bez znaczenia będzie również sposób podłączenia grzejnika do instalacji. Z pewnością najlepszy efekt uzyskamy jeśli rury będą wychodziły ze ściany (a nie z podłogi) i zostaną przyłączone u dołu grzejnika tzw. podłączenie dolne.

Podłączenie dolne grzejnika płytowego

Grzejnik Uniwersalny Grzejnik Uniwersalny
Zobacz również :

Jak podłączyć grzejniki do instalacji ?  >>

Jakie grzejniki dla kotła kondensacyjnego ?  >>

Czy opłaca się zainwestować w kolektory słoneczne ?  >>
 
Konfigurator produktów
    Zgłoś błąd na stronie   |  Polityka prywatności Zastrzeżenia prawne |  © Viessmann Sp. z o.o.

Nowości Viessmann - targi ISH Frankfurt 2015 - zobacz film oraz zdjęcia

Ogrzewanie  |  Kolektory słoneczne  |  Pompy ciepła  |  Piece, kotły CO  |  Kotły grzewcze  |  Kotły kondensacyjne  |  Kotły wiszące
Kolektory próżniowe  |  Kotły na drewno  |  Kotły na biomasę