Start    Mapa strony    Kontakt  
     ABC Ogrzewania       Kalkulatory On-Line       Poradniki TV       Dlaczego Viessmann?      
Facebook Zobacz nasz profil na Pinterest Zobacz nasz kanał Youtube
Strona startowa  >> Kotły kondensacyjne
Kotły kondensacyjneKotły kondensacyjne
Kotły kondensacyjne firmy Viessmann - wieloletnie doświadczenie, maksymalna sprawność


Oferta kotłów kondensacyjnych firmy Viessmann jest najszersza na rynku europejskim, od do kW Kotły kondensacyjne stanowią obecnie najwyższy standard techniczny w technice grzewczej, wyróżniając się nieosiągalnymi kiedyś sprawnościami pracy.

Firma Viessmann jest jednym z pierwszych na rynku światowym producentów kotłów kondensacyjnych. W obecnej chwili posiada w swojej ofercie kilkanaście typów kotłów tego typu począwszy od najmniejszych wiszących po stojące o mocach dochodzących do niemal 1000 kW.

Firma jest prekursorem w produkcji kotłów kondensacyjnych wykonywanych ze stali nierdzewnej opanowując trudną technologię jej spawania. Pierwsze kotły ze stali nierdzewnej zostały wprowadzone na rynek już w 1972 roku. Nie były to jeszcze kotły kondensacyjne, ponieważ ceny gazu ziemnego były w tym okresie niskie i nie myślano o poszukiwaniu dodatkowych oszczędności w eksploatacji kotłów. Chodziło tu o zapewnienie najwyższego standardu jakości i niezawodności pracy kotła. Wiele kotłów o nazwie Edelstahl-Kessel pracuje do dnia dzisiejszego i podlegają modernizacji przede wszystkim z uwagi na wyższe sprawności pracy nowych kotłów kondensacyjnych.


Korpus pierwszego na świecie kotła wykonanego ze stali nierdzewnej Viessmann Edelstahl-Kessel Kotły kondensacyjne firmy Viessmann wykorzystują dzisiaj wyłącznie wysokojakościową stal nierdzewną DIN 1.4571. Wielu producentów wykorzystuje tańsze rozwiązania stosując na powierzchnie grzewcze np. stopy aluminium lub też stal nierdzewną, ale typu DIN 1.4306. Stal nierdzewna wykorzystywana w kotłach firmy Viessmann (DIN 1.4571) posiada dodatkowo związki molibdenu i tytanu, przez co jej odporność na działanie kwasowe kondensatu jest podwyższona w stosunku do standardowej stali nierdzewnej.

Nierdzewna powierzchnia grzewcza InoX-Radial stosowana w wiszących kotłach kondensacyjnych VITODENS Nierdzewna powierzchnia grzewcza InoX-Crossal stosowana w stojących kotłach kondensacyjnych VITOCROSSAL


Dwa kierunku rozwoju nowoczesnej techniki kotłowej niskotemperaturowej i kondensacyjnej Jaka jest idea działania kotłów kondensacyjnych ? Nowoczesne kotły niskotemperaturowe posiadają w firmie Viessmann innowacyjne rozwiązanie w postaci dwuwarstwowych powierzchni grzewczych (Biferral). W ten sposób możliwe jest niskie schładzanie wody kotłowej dla korzystnej regulacji pogodowej, bez skraplania pary wodnej ze spalin. Zabezpiecza to powierzchnie grzewcze przed korozją.


Kotły kondensacyjne działają zupełnie odwrotnie. Jednowarstwowe powierzchnie grzewcze wykonane ze stali nierdzewnej pozwalają na głębokie schładzanie spalin i wykraplanie pary wodnej, która oddaje dodatkowe ciepło. Stąd sprawności pracy kotłów kondensacyjnych znacznie przekraczają sprawności osiągane przez tradycyjne kotły, gdzie para wodna nie może być skroplona i musi być usunięta wraz ze spalinami.


Zasada działania kotła kondensacyjnego, odzysk ciepła ze skraplanej pary wodnej Sprawność 109 % ? Tak, gdyż kiedy ustanawiano normy obliczania sprawności pracy kotłów grzewczych, nie przewidywano, że możliwe będzie skraplanie pary wodnej ze spalin bez uszczerbku dla konstrukcji kotła. Stąd jako odniesienie 100% przyjęto ciepło zawarte w spalinach suchych (wartość opałowa). Najnowocześniejsze kotły firmy Viessmann wyposażone w dwuwarstwowe powierzchnie grzewcze typu Biferral osiągały sprawności nawet do 96%.


W
momencie, gdy para wodna jest skraplana w kotłach odpornych na działanie kwaśnego kondensatu, sprawność wynosi do 109 %, gdyż nie zmieniła się wartość odniesienia 100% (wartość opałowa), a uzyskuje się dodatkowo ciepło właśnie ze skroplonej pary wodnej. Granicą fizyczną jest tu wartość 111%, a nowoczesne kotły kondensacyjne przy niewielkich stratach osiągają właśnie sprawności rzędu 109%.

Kotły kondensacyjne to niemal wyłącznie kotły gazowe. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze przy spalaniu gazu ziemnego ilość pary wodnej jest około 2-krotnie większa niż przy spalaniu oleju opałowego, a więc większe są możliwości uzyskania wysokiej sprawności pracy gazowego kotła kondensacyjnego. Po drugie w parze wodnej powstającej przy spalaniu oleju opałowego zawarte mogą być związki siarki, co wymusza stosowanie bardziej odpornej i przez to droższej stali nierdzewnej.

Firma Viessmann jako jedna z nielicznych na świecie posiada jednak w swojej ofercie kondensacyjne kotły olejowe zarówno stojące, jak i wiszące. Ich sprzedaż na rynku europejskim systematycznie wzrasta. Atrakcyjność ich zakupu jest o tyle coraz bardziej obiecująca, że cena oleju opałowego jest wyraźnie wyższa niż gazu ziemnego (koszty wytworzenia ciepła, np. PLN/kWh). Tak więc przy droższym paliwie oszczędności eksploatacyjne są bardziej zauważalne i decydują o zwrocie podwyższonych kosztów inwestycji.
Kondensacyjne powierzchnie grzewcze ze stali nierdzewnej InoX-Radial stosowane w kotłach wiszących VITODENS Innowacyjna technika spalania gazu ziemnego w palniku promiennikowym MatriX doskonale sprawdza się w kotłach kondensacyjnych firmy Viessmann Palnik MatriX to idealne dopasowanie ko kształtu komory spalania kotła kondensacyjnego, jedyny palnik promiennikowy na rynku wykonany w formie półkuli.

Jakie oszczędności można osiągnąć dzięki zakupowi kotła kondensacyjnego ? Im droższe staje się paliwo tym większe. Ponieważ ceny wszystkich paliw rosną systematycznie, atrakcyjność zakupu kotła kondensacyjnego jest coraz wyższa. Każdy dalszy wzrost ceny gazu ziemnego skraca w przypadku gazowego kotła kondensacyjnego okres zwrotu podwyższonych kosztów inwestycji.


Tak może wyglądać Państwa kotłownia z kondensacyjnym kotłem firmy Viessmann :

 

Image
Image
 
              
Image
Image
Image
Image
 Zobacz również :

Kocioł 1- czy 2-funkcyjny ?  >>

Czym różni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego ?  >>

Jakie grzejniki dla kotła kondensacyjnego ?  >>

Czy opłaca sie zainwestować w kolektory słoneczne ?  >>
Konfigurator produktów
    Zgłoś błąd na stronie   |  Polityka prywatności Zastrzeżenia prawne |  © Viessmann Sp. z o.o.

Nowości Viessmann - targi ISH Frankfurt 2015 - zobacz film oraz zdjęcia

Ogrzewanie  |  Kolektory słoneczne  |  Pompy ciepła  |  Piece, kotły CO  |  Kotły grzewcze  |  Kotły kondensacyjne  |  Kotły wiszące
Kolektory próżniowe  |  Kotły na drewno  |  Kotły na biomasę